7 trendów w projektowaniu stron internetowych

Trendy w projektowaniu stron internetowych stale się zmieniają. Każdego dnia webmasterzy pracują nad tym, aby strony były unikalne, budziły ciekawość odwiedzającego, ale przede wszystkim, aby wygląd strony zachęcał do pozostania na niej.

Parallax Scrolling – efekt paralaksy

Parallax Scrolling polega na tym, że przy jednoczesnym przesuwaniu całej strony wraz z tłem tekst pozostaje w tym samym miejscu. Wywołuje to bardzo ciekawy efekt, na którym zawiesi oko każdy odwiedzający. Webmasterzy często wybierają animowane tło, co jeszcze bardziej wpływa na rezultat końcowy.

 

Tekst

Kolejny trend polega na tym, że na stronie stosujemy bardzo duże i wyraziste czcionki. Mało kto lubi czytać ogromne bloki tekstu, dlatego twórcy stron starają się ograniczyć ten aspekt strony do minimum.

 

Wideo w tle

W tle strony umieszczony jest fragment wideo. Nadaje on dynamizmu stronie i zachęca użytkownika do pozostania na niej. Odwiedzający z czystej ciekawości obejrzy klip do końca, aby sprawdzić, co się stanie na końcu. W tym czasie naszym zadaniem jest zatrzymanie tej osoby na dłużej poprzez dostarczenie jej atrakcyjnych treści.

 

Animacje

Podobnie jak film wideo w tle, animacje przydają stronie dynamizmu. Dzięki rozwojowi JavaScript trend ten nadal stosowany jest przez wielu webmasterów. Dawniej używano małych i krótkich animacji. W 2017 zaczęto umieszczać animacje, które potrafią zająć nawet całe miejsce na ekranie użytkownika. Głównym ich zadaniem jest zachęcenie użytkownika do podjęcia konkretnych działań.

 

Kolory

Żywe i kontrastowe kolory coraz częściej znajdują zastosowanie w projektowaniu stron internetowych. Można ich użyć do zaakcentowania najważniejszych elementów strony, na które chcemy, aby użytkownik od razu zwrócił uwagę, lub po prostu do tła.

 

Minimalizm

W czasach, kiedy każdy jest zabiegany i ma mało czasu, docenia się strony, które są proste, minimalistyczne, ale jednocześnie dostarczają wystarczająco dużo treści. Użytkownik nie lubi być przytłaczany nadmierną ilością informacji, dlatego projektując witrynę, warto wziąć to pod uwagę.

 

Hero Image

To świetna alternatywa dla slidera, czyli kilku zdjęć, które zmieniają się w określonym odstępie czasu. Hero Image to jedno zdjęcie lub animacja zajmująca całą powierzchnię obrazu wyświetlanego tuż po załadowaniu strony. Znajdują się na nim najważniejsze informacje dotyczące witryny oraz odnośniki do poszczególnych podstron. W porównaniu do wspomnianego slidera Hero Image jest znacznie bardziej przyjaznym rozwiązaniem dla użytkownika, bowiem nie musi on przesuwać zdjęcia w celu uzyskania kolejnej informacji.

 

Podsumowanie

Jak widać, modne są proste i nowoczesne rozwiązania. Warto mieć powyższe trendy na uwadze przy tworzeniu własnej witryny. Gra toczy się o wielką stawkę – o zainteresowanie internautów. Zaprojektuj profesjonalną stronę internetową z Smartbees

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii