Strony internetowe RWD a AMP - porównanie

Coraz więcej osób, przeglądając strony internetowe, korzysta z urządzeń mobilnych. By ułatwić ten proces ich użytkownikom, stosowane są dwa rozwiązania – AMP oraz RWD. W poniższym artykule omówimy oraz porównamy strony internetowe wykonane w tych technologiach.

Czym są strony AMP?

AMP jest skrótem od Accelerated Mobile Pages. Oznacza to sposób budowania stron internetowych opartych na statycznych treściach, które mają w szybki sposób załadować się na urządzeniu odbiorcy.

AMP dzieli się na trzy elementy:

AMP HTML – to zestaw wskazówek i zaleceń dla kodu HTML strony. Dzięki AMP HTML możliwe jest tworzenie bogatych treści z wykorzystaniem podstawowego kodu HTML. To pierwszy krok na drodze do osiągnięcia szybko ładującej się strony.

AMP JS – to biblioteka JavaScript, dzięki której treści na stronie ładują się w błyskawicznym tempie.

AMP CDN – ostatni element AMP nie jest obowiązkowy do wdrożenia. Jednakże jego zastosowanie jest korzystne i bardzo ułatwia przeglądanie witryny, ponieważ od razu dostarcza użytkownikowi kod HTML dla strony w technologii AMP.

Zaletą stron AMP jest to, że ładują się one błyskawicznie, przez co użytkownicy chętniej z nich korzystają. Niestety nie ma to wydatnego wpływu na pozycję w wyszukiwarce Google.

 

Czym są strony RWD?

Responsive Web Design to technika wykorzystywana do projektowania stron internetowych. Technika RWD polega na tym, że strona tworzona jest w taki sposób, aby jej rozmiar, układ i wygląd automatycznie dopasowywały się do rozmiaru wyświetlacza urządzenia, na którym jest ona aktualnie wyświetlana.

Największą zaletą RWD jest to, że strona zbudowana na jego podstawie jest przejrzysta oraz czytelna. W odróżnieniu od AMP nie musimy tutaj rezygnować z wyświetlania niektórych elementów treści. Witryna będzie wyglądała na tablecie tak samo jak na komputerze.

Drugą zaletą jest korzystny wpływ RWD na SEO. Google bardzo lubi responsywne strony WWW.

Niestety wdrożenie RWD często bywa bardzo kosztownym procesem. Dlatego też tak mało firm decyduje się na stworzenie responsywnej strony. Mimo to jest to bardzo dobre rozwiązanie. W niedługim czasie Google całkowicie zaprzestanie indeksować strony, które nie są przyjazne dla mobilnych użytkowników. Obecnie prawie każdy korzysta z telefonu komórkowego lub tabletu, przeglądając internet. Ważne jest to, by zadbać o wygodę tych użytkowników i zapewnić im jak najlepszy interfejs.

 

Podsumowanie – AMP vs RWD – co lepsze?

AMP w odróżnieniu od RWD jest bezpłatne. Niestety to rozwiązanie wiąże się z tym, że nie wszystkie treści na naszej stronie zostaną wyświetlone, m. in. bannery oraz reklamy. RWD wydaje się więc dużo lepszą opcją. Responsywna strona internetowa charakteryzuje się błyskawicznym czasem ładowania oraz niskimi kosztami utrzymania. Dla osób chcących zastosować na swojej stronie rozwiązanie mobilne jest to z pewnością najlepszy wybór.

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii