Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Temperatura osiągana przez poszczególne elementy komputera ma bezpośredni wpływ na jego stabilność i żywotność. Dotyczy to także procesora, który jest sercem każdego sprzętu.

Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko przegrzania podzespołów, dlatego powinna być ona co jakiś czas monitorowana, zwłaszcza w upalne dni w pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji. Zrobić to można na kilka sposobów.

Najważniejsze informacje dotyczące osiąganej przez procesor temperatury oraz prędkości pracy układu chłodzenia odnajdziemy w BIOS-ie płyty głównej. Ponieważ jednak nie sprawdzimy w ten sposób danych podczas pracy komputera w obciążeniu, warto skorzystać z dedykowanych aplikacji.

Jedną z najpopularniejszych i zarazem prostych w obsłudze jest CoreTemp, dostępna dla systemu Windows w wersji 32- oraz 64-bitowej. Nie wymaga ona instalacji - po pobraniu wystarczy uruchomić plik, a otrzymamy nie tylko podstawowe informacje o procesorze, lecz także aktualną temperaturę poszczególnych rdzeni wraz ze stopniem obciążenia. Podana jest też wyznaczona przez producenta temperatura krytyczna.

Instalacji nie wymaga też SpeedFan, który po uruchomieniu poza określeniem ciepłoty procesora i dysku pozwala odczytać prędkość obrotową wentylatorów i napięcie zasilające.

Nie ma uniwersalnej temperatury dopuszczalnej dla wszystkich modeli - różnice mogą sięgać nawet kilkunastu stopni. Zależne jest to od technologii wykonania układu oraz liczby zamieszczonych tranzystorów. Standardowo przyjmuje się, że przy maksymalnym obciążeniu (np. podczas grania czy skomplikowanych obliczeń) nie powinna ona przekraczać 70 stopni w przypadku komputerów stacjonarnych i 80 stopni dla laptopów. Zarazem producenci nie określają dolnej granicy, można więc przyjąć, że im chłodniej, tym lepiej.

Utrzymanie właściwego poziomu nagrzania zapewni regularne czyszczenie z kurzu radiatorów i wentylatorów oraz trzymanie sprzętu z dala od urządzeń grzewczych - piecyków czy kaloryferów. O ile w komputerach stacjonarnych schłodzenie systemu w razie potrzeby nie przedstawia większych problemów (wentylator), o tyle w narażonych na przegrzanie notebookach dobrze jest rozważyć inwestycję w podstawkę chłodzącą. 

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii