Komputer stacjonarny czy przenośny?

Jeszcze piętnaście lat temu nie stawiano sobie takiego pytania. Laptopy były niesłychanie drogie, poza tym nie miały tylu funkcjonalności, co obecnie. Bardziej się opłacało kupić komputer stacjonarny. A dziś? Czyżby desktopy przeszły już do lamusa?

Współcześnie daje się zauważyć trend przeciwny — nabywcy sprzętu komputerowego chętniej kupują laptopy i notebooki, przede wszystkim ze względu na cenę, która w przypadku komputerów stacjonarnych jest nieco wyższa. Poza tym są one o wiele poręczniejsze i można je wszędzie ze sobą zabrać. Z drugiej jednak strony powszechnie wiadomo, że to właśnie desktopy mają większą moc obliczeniową i oferują użytkownikowi więcej możliwości. Co więc wybrać?

Wszystko zależy od twoich predyspozycji i przyzwyczajeń, od przeznaczenia komputera i od tego, w jakich okolicznościach będziesz z niego korzystał. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co jest lepsze, komputer stacjonarny czy przenośny? Odpowiedź zależna będzie każdorazowo od preferencji i potrzeb indywidualnego użytkownika. Jeśli się jeszcze wahasz, w dokonaniu decyzji mogą ci pomóc stosowne książki o informatyce i hadwarze, których lektura przybliży ci specyfikę zarówno jednego, jak i drugiego typu komputera.

Tymczasem przyjrzyjmy się wadom i zaletom komputerów stacjonarnych oraz przenośnych.

 

Co przemawia za desktopami?

Największy atut desktopów został już powyżej przywołany — jest nim wydajność. Komputery stacjonarne są o wiele szybsze niż przenośne, co ma znaczenie zwłaszcza dla graczy — przeciętny laptop nie poradzi sobie z najnowszymi grami o wysokich wymaganiach sprzętowych. Dlatego jeśli komputer traktujesz przede wszystkim jako źródło rozrywki i trudno byłoby ci się obyć bez najnowszych gier, słuszniej będzie, jeśli wybierzesz desktopa.

Inną zaletą, powiązaną do pewnego stopnia z wydajnością, jest możliwość „podkręcenia” procesora. Warunkuje ją rozbudowany układ chłodzący oraz zasilacz o dużej mocy, które to elementy w laptopach są znacznie skromniejsze.

Z punktu widzenia doraźnych korzyści zakup laptopa wydaje się bardziej opłacalny, jako że ceny komputerów przenośnych są niższe niż ceny pecetów. Ale w szerszej perspektywie czasowej to właśnie desktop okazuje się tańszy, ponieważ wymienia się w nim tylko podzespoły, nie cały komputer. Laptopy takiej możliwości nie oferują.

Warto pamiętać też o tym, że karty graficzne w pecetach są o wiele lepsze niż w komputerach przenośnych. Poza tym dla zwiększenia wydajności GPU można je ze sobą łączyć, co w laptopach na ogół nie jest możliwe.

Komputery stacjonarne zapewniają większą wygodę dla oczu. Na 20-kilkucalowym ekranie osobnego monitora wszystko widać wyraźniej, dzięki czemu nie trzeba wytężać tak bardzo wzroku jak przy wyświetlaczu w laptopie, który może mieć maksymalnie 17 cali.

 

Dlaczego warto kupić laptopa?

Największym plusem komputerów przenośnych jest oczywiście mobilność. Desktopa nie zabierzemy ze sobą w podróż czy na uczelnię, przygwożdżony jest on do konkretnego miejsca. Ponadto laptopy zajmują o wiele mniej przestrzeni, nie wymagają dokupienia klawiatury, myszy i monitora. W przeciwieństwie do desktopów mają wbudowany akumulator, dzięki któremu można z nich korzystać nawet z dala od gniazdek elektrycznych. Niebagatelną zaletą jest również szeroki wachlarz różnych modeli na rynku, o wiele zasobniejszy od gamy komputerów stacjonarnych.

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii