Najlepsze gry RPG wszech czasów

RPG to jeden z najpopularniejszych gatunków gier komputerowych. Oferuje rozbudowane światy, połączenie przygody i logicznych zagadek a często stawia gracza przed poważnymi moralnymi dylematami.

1. Skyrim

Zadebiutował w 2011 roku jako piąta odsłona serii "The Elder Scrolls". Gracz wciela się w więźnia, który cudem unika katowskiego topora. Eksploruje tytułową przebogatą krainę, w której może rozbudowywać swoją postać w kierunku magii czy walki mieczem, spotykając po drodze czarowników, smoki i potwory. Ciekawie zaprojektowany system walki i mnogość detali przyciągną miłośników fantasy, oferując im ponad 100 godzin rozgrywki.


2. Mass Effect

Komandor Shepard wchodzący w skład elitarnego oddziału Widmo stoi na straży bezpieczeństwa Galaktyki. Podróżuje po różnych planetach, by w trzyosobowej drużynie rozwiązywać różne questy poboczne i rozbudowane misje fabularne. Główną zaletą gry jest niesamowity nastrój, budowany przez dialogi i dopieszczoną grafikę. Choć druga i trzecia część nieco odchodzą od klasycznego RPG w stronę gry akcji, to warto zapoznać się z całą trylogią.


3. Wasteland 2

Kontynuacja klasyka z 1988 roku, ufundowana na Kickstarterze przez miłośników pierwowzoru. Arizona po atomowej zagładzie, oddział Rangersów, wędrówka przez pustynię. Znakomite RPG w klimacie postapokaliptycznym z turowymi rozgrywkami walk pozwala na podejmowanie autonomicznych decyzji, które mają istotny wpływ na przebieg poszczególnych misji.


4. Diablo 3

Coś dla miłośników RPG, jak i gier akcji. Bohater musi powstrzymać tytułowego Diablo i jego oddziały przed zajęciem świata. Początkujący wielbiciele znajdą tu możliwość rozwoju postaci i ciekawe rozgrywki, bardziej doświadczeni zaś na najwyższych poziomach trudności zmierzyć się będą musieli z zagadnieniami z zakresu taktyki, strategii i analizy statystyk, podejmując rozmaite niełatwe wyzwania.


5. Fallout 3

Kolejny świat zniszczony atomową wojną. Krajobrazy robią upiorne wrażenie, można przemieszczać się po nich z pełną swobodą, wykonując główną misję fabularną i różne zadania poboczne. Egzystujące na resztach "starego świata" prymitywne społeczeństwa zaskakują swą różnorodnością. Ciekawym zabiegiem jest możliwość przełączania się między widokiem zza pleców a patrzeniem na świat oczami bohatera


6. Wiedźmin 2

W zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć naszego najsłynniejszego towaru eksportowego. Oparty na prozie Andrzeja Sapkowskiego świat słowiańskiego fantasy obrósł już legendą. Mimo że gra wydana została w 2011 roku, do dziś zachwyca swoim kunsztem, doskonałą oprawą logiczną, a przede wszystkim jakością fabuły i dylematami moralnymi, przed jakimi stawiani są bohaterowie.


7. Grzech pierworodny

Dwóch bohaterów trafia do miasteczka, nawiedzanego przez zombie i orków. Przybyli tu rozwikłać sprawę pewnego morderstwa, ale póki co muszą myśleć o ratowaniu własnej skóry. W bitwach istotna jest taktyka i wykorzystanie otoczenia - odbywają się one w klasycznym systemie turowym. Ponadto wciąż ważne jest rozwiązanie zagadki, co ułatwia ogromna interaktywność wszystkich dostępnych przedmiotów. Mimo stosunkowo poważnej tematyki autorzy przemycili tu mnóstwo humoru, dzięki czemu cała historia jest jeszcze bardziej wciągająca.


8. Child of Light

Przygody księżniczki Aurory, która umiera we śnie, by obudzić się w krainie Lemurii, opanowanej przez Królową Nocy. Poznając świat i zdobywając przyjaciół, bohaterka musi wyzwolić mieszkańców. Produkt Ubisoftu zachwyca baśniową oprawą graficzną, rozbudowanymi dialogami (wymagana jest dość dobra znajomość języka angielskiego), a całość stanowi piękną i mądrą opowieść o przyjaźni, miłości i odwadze.

 

9. Dragon Age: Inkwizycja

Kolejna gra fantasy, w której gracz wciela się w Inkwizytora, by wraz z dwojgiem towarzyszy przywrócić porządek świata Thedas. Zaskakuje ogrom lokacji i ich różnorodność, a także mnóstwo niespodzianek, na które można natknąć się na wszystkich etapach. Polityczne intrygi, walki, oraz oczywiście rozwój postaci głównego bohatera - produkcja BioWare to rozrywka angażująca na wiele godzin.

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii