Nowoczesna kontrola dostępu: bramki obrotowe i ich zastosowanie

Przeznaczeniem bramek obrotowych jest wspomaganie kontroli ruchu w obiektach budowlanych i miejscach strzeżonych. W zależności od modelu mogą pełnić różne funkcje.

Bramki obrotowe montowane są najczęściej w miejscach użyteczności publicznej, takich jak: lotniska (kontrola przejść, bagażu, autoryzacja dostępu), obiekty sportowe (wejście do stref płatnych lub zamkniętych), zakłady pracy (kontrola dostępu dla pracowników, monitorowanie ruchu, współpraca z elektronicznymi systemami rozliczania czasu pracy, dostęp do stref wydzielonych), obiekty rządowe i wojskowe (kontrola ruchu i dostępu do miejsc zamkniętych), a także inne miejsca publiczne: muzea, biblioteki, sale kinowe, bufety, parki rozrywki, tereny festiwali, płatne toalety czy strefy wydzielone w szpitalach.

Przykładowa instalacja bramek obrotowych (kołowrotów) w metrze

We wszystkich wymienionych obiektach bramki obrotowe wspierają systemy kontroli dostępu. Konkretny model wybierany jest w zależności od specyfiki miejsca i celu, jakiemu ma służyć. Do dyspozycji mamy bramki obrotowe Controlsys wysokie i niskie – te pierwsze tripody służą nadzorowaniu ruchu osobowego w miejscach, gdzie wymagany jest wyższy stopień kontroli (obiekty sportowe, obsługa koncertów, festiwali itp.). Niskie kołowroty natomiast z powodzeniem stosowane są w biurach czy obiektach rekreacyjnych, takich jak baseny, czytelnie, siłownie itp. Poszczególne modele mogą być również wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak elektroniczne wspomaganie, czytnik linii papilarnych lub kart zbliżeniowych. Dzięki wykonaniu z wysokiej jakości stali nierdzewnej bramki obrotowe sprawdzą się nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale i na zewnątrz, niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Poza wysokością, materiałem wykonania i dodatkowymi modułami istotny jest rodzaj kołowrotów służących do kontroli dostępu: do wyboru mamy bramki obrotowe mechaniczne oraz elektromechaniczne. Pierwsze sprawdzą się w przypadku nadzorowania ruchu bezpośrednio przez operatora lub jako uzupełnienie innych bramek, np. o przejścia techniczne. Drugie natomiast najlepiej spełniają swoją funkcję przy kontrolowaniu czasu pracy, systemach biletowych i innych rozwiązaniach, sterowanych elektronicznie.

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii