Systemy kontroli dostępu oraz ich rola w identyfikacji użytkowników

W nowoczesnych biurowcach coraz częściej możemy spotkać urządzenia lub systemy komputerowe, służące identyfikacji pracowników i zabezpieczające przed wejściem osób z zewnątrz. Na czym polega ich działanie?

Systemy kontroli dostępu zyskują coraz większą popularność ze względu na rosnące znaczenie bezpieczeństwa osób i mienia w miejscach publicznych. Ich zadaniem jest automatyczne zarządzanie ruchem pracowników w firmie, ograniczenie dostępu do stref wydzielonych oraz rejestracja osób wchodzących i wychodzących z budynku czy pomieszczenia. Elektroniczna kontrola dostępu składa się zwykle z urządzeń weryfikujących, blokujących oraz specjalnego oprogramowania. Identyfikacja użytkowników może odbywać się przy użyciu kodów PIN, kart zbliżeniowych, czytników linii papilarnych, pilotów radiowych, tablic rejestracyjnych itp. Na podstawie zgromadzonych danych system decyduje, czy wprowadzająca je osoba upoważniona jest do dostępu. Na tej podstawie rozpoczyna procedurę, umożliwiającą lub blokującą wejście do danej strefy. W celu zwiększenia kontroli system można ulepszyć o dodatkowe elementy, takie jak kamery, fotokomórki, przyciski sterujące (pozwalające na nadzór zewnętrzny) i inne moduły. Elementami zaporowymi mogą być natomiast drzwi wyposażone w zamek elektroniczny, szlabany, bramki przesuwne, różnego rodzaju rygle i zapory.

Kluczem do zwiększenia bezpieczeństwa jest kontrola dostępu

Ważnym elementem systemów kontroli dostępu jest oprogramowanie. W podstawowym wariancie nadzoruje ono identyfikację użytkowników i uprawnia ich do wejścia po wprowadzeniu odpowiednich danych. W opcji zaawansowanej może spełniać również dodatkowe funkcje, np. ograniczać dostęp w określonych godzinach czy dla konkretnej grupy osób. Oprogramowanie zbiera również dane na temat rejestracji i przepływu osób, dzięki czemu pozwala w szybki sposób generować raporty wejść/wyjść. Umożliwia też obserwowanie i kontrolę ruchu na bieżąco.

Zamknięta kłódka - brak dostępu

Systemy kontroli dostępu Controlsys warto polecić przede wszystkim średnim i większym firmom, które wymagają stałego nadzorowania ruchu w biurze. Urządzenia tego typu sprawdzą się również w miejscach wymagających ograniczonego dostępu (archiwa danych, pomieszczenia wydzielone dla określonej grupy osób), a także miejscach publicznych, wymagających rejestracji użytkownika (obiekty sportowe i rekreacyjne, lotniska, biblioteki, płatne toalety itp.).

 

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii