Domofon czy wideodomofon – co wybrać?

Rosnąca troska o bezpieczeństwo bliskich i mienia prowadzi do stosowania coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Które urządzenie skuteczniej zabezpieczy dom przed wtargnięciem obcych?

Systemy domofonowe należą do podstawowych rozwiązań w zakresie kontroli dostępu. Do wyboru mamy instalacje zwykłe, z dodatkowo zamontowaną kamerą i innymi modułami, podwyższającymi poziom zabezpieczeń. Wybór jednego z nich zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Spróbujmy pokrótce przyjrzeć się każdemu z tych urządzeń.

Domofon

Jego zaletą z pewnością jest bardziej przystępna cena i mała awaryjność. W podstawowej wersji sprawdzi się przede wszystkim w blokach mieszkalnych (zwłaszcza na osiedlach zamkniętych, wyposażonych we własny system zabezpieczeń). Wiele domofonów wyposażonych jest w dodatkowe opcje, takie jak zamki szyfrujące czy blokady dostępu za pomocą karty lub pilota. Niektóre modele umożliwiają sterowanie innymi urządzeniami, np. systemem alarmowym bądź integrację z systemem kontroli dostępu. Takie udogodnienia przydadzą się właścicielom domów lub prywatnych biur. Przy zakupie domofonu warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy: kasetę rozmowną (zwykle montowaną przy wejściu, na zewnątrz budynku), panel sterowania (od niego w dużej mierze zależy działanie całego urządzenia) oraz aparat unifon (odpowiadająca za prowadzenie rozmów na odległość i pozwalająca na zdalne odblokowanie drzwi lub furtki).

Wideodomofon

bezpieczeństwo zapewniane przez systemy kontroli dostępu

 

Polecany dla osób posiadających dom wolnostojący, zwłaszcza usytuowany z dala od innych i nie dający możliwości rozpoznania dzwoniących z wnętrza domu. Wybór tego rodzaju zabezpieczenia w dużej mierze zależy od prowadzonego trybu życia: jeśli większość czasu spędzamy w salonie czy innej części, nieznajdującej się blisko drzwi, możemy zainwestować w przenośny wideounifon, pozwalający zobaczyć obraz przybysza z dowolnego miejsca w domu. Takie rozwiązanie powinny rozważyć także rodziny z dziećmi, ponieważ pozwala ono w większym stopniu kontrolować maluchy podczas zabawy w ogrodzie. Przy zakupie wideodomofonu – podobnie jak w przypadku prostszego urządzenia – również należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. 

Należy do nich monitor (o odpowiedniej wielkości), liczba kamer, ilość możliwych do podłączenia unifonów, diod podświetlających oraz paneli bramowych. Warto dokładnie przemyśleć miejsce umieszczenia i zasięg kamery, kolor obrazu (barwny lub czarno-biały), a także zwrócić uwagę na oferowaną przez producenta maksymalną odległość monitora od panelu bramowego. Wideodomofony również nierzadko stanowią element systemu kontroli dostępu, w szczególności w firmach. W przypadku integracji z kontrolą dostępu, portier za pomocą wideodomofonu może zidentyfikować osobę chcącą dostać się na teren firmy i wywołać reakcję na czytniku kontroli dostępu, przyznając lub nie uprawnieni danej osobie do wstępu na dany obiekt.

Dzięki uważnemu prześledzeniu tych czynników i zdecydowaniu się na optymalne rozwiązania, kontrola dostępu (przykładowy system kd, szlabany, bramki obrotowe Controlsys - kliknij tutaj) będzie znacznie skuteczniejsza, a co za tym idzie poziom bezpieczeństwa będzie bardzo wysoki.

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii