Technologia soniczna w szczoteczce do zębów

Czy szczoteczki soniczne to tylko dobrze rozreklamowane urządzenia, które nie oferują więcej niż manualne szczoteczki do zębów? Jak działa technologia soniczna?

Kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej to podstawa w walce o zdrowy i biały uśmiech. Niekiedy jednak, nawet jeśli staramy się regularnie i sumiennie czyścić zęby, nie potrafimy zrobić tego poprawnie. Naprzeciw temu wychodzą producenci szczoteczek do zębów, opartych na nowych technologiach. Ponad dekadę temu David Engel i Roy Martin przedstawili światu urządzenie do czyszczenia jamy ustnej, oparte na technologii ultradźwięków. Technologia, która kiedyś wydawała się być poza zasięgiem ludzkich rąk, jest dziś elementem wyposażenia milionów łazienek.

 

Jak działa technologia soniczna?

W sonicznych szczoteczkach do zębów producent montuje generator fal dźwiękowych o częstotliwości około 260Hz. Główka urządzenia wykonuje od 25 tys. do 35 tys. (w niektórych przypadkach nawet do 96 tys.) ruchów na minutę. Czy taka prędkość działania nie uszkodzi szkliwa, nie podrażni dziąseł? Okazuje się, że nie. Wręcz przeciwnie - wysoka prędkość ruchów osiągana przez główkę szczoteczki wspomaga ukrwienie dziąseł poprzez ich delikatny masaż oraz usuwa o 100% więcej płytki nazębnej od szczoteczki manualnej.

Fale dźwiękowe emitowane przez szczoteczkę rozchodzą się na odległość 3-4 mm. Wydaje się, że to mało. A jednak robi ogromną różnicę w dokładności oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i innych trudno dostępnych miejsc. Dzięki zjawisku kawitacji substancje aktywne pasty transportowane są dalej, niż sięga włosie szczoteczki, i oczyszczają przestrzenie dla niej niedostępne. Specjaliści mówią, że dokładność takiego procesu jest duża - w odległości 2mm od włosa szczoteczki usunięta zostaje cała płytka nazębna.

 

Redukcja płytki nazębnej

Szczoteczki soniczne umożliwiają dokładniejsze mechaniczne usuwanie bakteryjnego nalotu na zębach. Czy na tym kończą się ich właściwości? Okazuje się, że dzięki zastosowaniu fal dźwiękowych te urządzenia mają jeszcze zdolność niszczenia struktur ścian komórkowych bakterii, które są odpowiedzialne za ich właściwe przyleganie do podłoża, którym się żywią. Uniemożliwia to rozwój bakterii na powierzchni zębów, istotnie zmniejsza więc ryzyko próchnicy.

 

Technologia soniczna: komu jest szczególnie polecana?

Szczoteczki soniczne zdecydowanie sprawdzą się u każdego użytkownika. Ze względu jednak na zjawisko kawitacji zachodzące przy myciu szczególnie polecane są one osobom posiadającym aparaty ortodontyczne. U takich pacjentów poprawne czyszczenie zębów innym urządzeniem jest bardzo utrudnione. Szczoteczki soniczne są także idealne dla osób chorujących na paradontozę. Ich działanie wzmacnia dziąsła, a także dokładniej oczyszcza kieszenie dziąsłowe, robiąc to delikatnie i nie podrażniając delikatnych szyjek zębowych. Szczoteczki te będą więc także dobrą opcją dla osób noszących stałe uzupełnienia protetyczne i implanty. Więcej o tej technologii przeczytasz na stronie: http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-jest-szczoteczka-soniczna/ Opisane są tam też popularne modele urządzeń.

Również fani papierosów, kawy, herbaty i czerwonego wina zakochają się w szczoteczkach sonicznych. Dzięki zastosowaniu technologii fal dźwiękowych możliwa jest redukcja powierzchownych osadów i przebarwień ze szkliwa. Te urządzenia mogą usunąć nawet ponad 80% plam w cztery tygodnie.

 

Puste słowa?

Badania mówią same za siebie - uniwersyteccy naukowcy z Ameryki północnej i Europy potwierdzają wyżej wymienione zalety urządzeń sonicznych. Przeprowadzone w 1996 roku badania dowiodły, że szczoteczki soniczne usuwają o 100% więcej płytki nazębnej niż ich manualne odpowiedniki. Szczególnie widoczne było to w jakości oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i dalej położonych zębów. Dzięki kawitacyjnej technologii szczoteczki soniczne radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z takich miejsc o wiele lepiej niż tradycyjne. W roku 1997 podobne badania przeprowadzono na pacjentach geriatrycznych oraz na osobach, które mają problemy z mechanicznym oczyszczaniem zębów. W roku 1998 wykazano, że szczoteczka soniczna potrafi być nawet sześciokrotnie bardziej efektywna niż manualna. W tym samym roku okazało się także, że stomatolodzy oraz periodontolodzy zalecają korzystanie z urządzeń sonicznych.

Miliony zadowolonych użytkowników na całym świecie oraz liczne badania naukowe dowodzą, że technologia soniczna przoduje w jakości oczyszczania jamy ustnej. Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii