Słuchawki douszne – must-have każdego fana muzyki

Słuchawki, o których mowa w tytule, mają tę przewagę nad nausznymi, że są mniejsze, mieszczą się w każdej kieszeni i pozwalają zaoszczędzić przestrzeń na biurku. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć nieco ich budowę i wskazać różnice dzielące poszczególne modele.

Różnice

Słuchawki douszne (zwane potocznie pchełkami) różnią się od siebie nie tylko mniej lub bardziej wystrzałowym designem, który jest elementem drugorzędnym,  ale przede wszystkim stopniem otwarcia komór przetwornika, znajdującym odzwierciedlenie w jakości brzmienia oraz poziomie izolacji akustycznej od otoczenia. Wyróżniamy przetworniki dynamiczne, właściwe zdecydowanej większości słuchawek dousznych, oraz armaturowe, mniej co prawda charakterystyczne dla tego typu słuchawek, ale jednak znajdujące niekiedy zastosowanie w ich produkcji (choć częściej stanowią one komponent słuchawek „wpółdousznych”, łączących w sobie cechy pchełek i nausznych). Słuchawki douszne mogą być spersonalizowane (dostosowane do budowy konkretnych uszu) oraz uniwersalne. Wiele modeli posiada specjalne mocowanie (zaczepy), które zapobiega wypadaniu słuchawek z małżowiny (co może uprzykrzyć np. bieganie czy jazdę na rowerze).

 

Do czego przydają się słuchawki douszne?

Pchełki jak żadne inne słuchawki nadają się na siłownię, przebieżkę czy spacer na świeżym powietrzu. Nie izolują od otoczenia w tak dużym stopniu jak chociażby słuchawki dokanałowe czy nauszne, których raczej nie powinno się zakładać, wychodząc z domu. Są doskonałym uzupełnieniem tabletu czy smartfonu, sprawdzają się idealnie zarówno w podróży, jak i w domu. Mogą z powodzeniem zastępować wszelkie inne typy słuchawek, zwłaszcza że wiele niezbyt drogich modeli charakteryzuje się dobrą jakością dźwięku. Nie są tak „inwazyjne” jak pokrewne im słuchawki dokanałowe, z którymi często są mylone, a które cechują się dużo większą szczelnością i w związku z tym są bardziej szkodliwe dla słuchu (emitowana przez nie wiązka fal akustycznych nie rozprasza się i dociera bezpośrednio do kanału słuchowego).

 

Technologia ANC

Niektóre słuchawki douszne wyposażone są w technologię ANC, neutralizującą wpływy akustyczne otoczenia poprzez ich analizę oraz emitowanie do ucha zarejestrowanych dźwięków w przeciwfazie. Mechanizm ten zwiększa izolację akustyczną, a tym samym w większym stopniu pozwala uniezależnić się od bodźców zewnętrznych.

 

Gdzie kupować?

Jeśli szukasz dobrych jakościowo słuchawek, odwiedź koniecznie stronę Philipsa, na której znajdziesz bogatą i urozmaiconą ofertę: http://www.philips.pl/c-m-ac/sluchawki/sluchawki-douszne/wszystkie.

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii