Pioneer PLX-1000 - profesjonalny gramofon dla DJ-a

Z okazji 20-lecia na rynku DJ-skim firma Pioneer DJ wypuściła na rynek profesjonalny gramofon dla DJ-a. Model PLX-1000 to prawdziwy kombajn dla producentów muzycznych. Czym jest gramofon, czym się różni od odtwarzacza CD oraz czym charakteryzuje się PLX-1000?

Gramofon – co to jest?

Gramofonem nazywamy urządzenie, które służy do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach winylowych. Sprzęt ten jest następcą fonografu, od którego odziedziczył zasadę działania.

Gramofony dzielimy na 3 kategorie:

 • manualne – wszystkie czynności związane z odtworzeniem dźwięku muszą zostać dokonane przez użytkownika (włączenie silnika, nałożenie płyty, nasunięcie igły, start odtwarzania);
 • półautomatyczne – podobnie działanie jak wyżej. Różnica polega na tym, że gramofony tego typu mają wbudowany automatyczny mechanizm, który może wykonać jedną wybraną czynność, np. wyłączenie silnika albo podnoszenie ramienia nad końcem płyty, a następne wyłączenie silnika;
 • automatyczne – działają podobnie jak półautomatyczne, z tą różnicą, że potrafią samoczynnie zacząć odtwarzanie płyty winylowej.

 

Gramofon czy odtwarzacz CD?

Jak dowiedzieliśmy się z wcześniejszej części artykułu, gramofon służy od odtwarzania dźwięku z płyt winylowych. Alternatywą dla gramofonów są nowoczesne odtwarzacze, które obsługują płyty CD. Na tym polega główna różnica pomiędzy tymi dwoma sprzętami.

Zastanawiasz się, czy wybrać gramofon, czy odtwarzacz CD? Wybór jest naprawdę trudny, a to, co kupimy, powinno odpowiadać naszym obecnym potrzebom. Jeżeli chcemy postawić na klasykę w nowoczesnym wydaniu, to gramofon jest zdecydowanie lepszą opcją. Nowoczesne modele wyglądają naprawdę bardzo dobrze i oferują wiele funkcji (czasami nawet więcej niż standardowe odtwarzacze CD).

 

PLX-1000 – gramofon dla zawodowego DJ-a

Pioneer to korporacja, która swoje pierwsze kroki stawiała jako sklep z głośnikami w stolicy Japonii – Tokio. Na przestrzeni lat przedsiębiorstwo prężnie się rozwijało i osiągało niesamowite wyniki na rynku audio-stereo. Pioneer wynalazł pierwszy na świecie głośnik dynamiczny, samochodowy system audio, napęd BLU-RAY oraz wiele innych rzeczy, które zrewolucjonizowały branżę audio. W 1994 roku firma postanowiła stworzyć specjalny oddział zajmujący się produkcją sprzętu dla DJ-ów. W ten sposób powstał Pioneer DJ, który na rynek wszedł z nowym, niezawodnym odtwarzaczem CD.

Z okazji 20-lecia firmy Pioneer stworzył gramofon, który zdeklasował inne modele na całym rynku i wyznaczył nowe standardy odtwarzania dźwięku z płyt winylowych. PLX-1000 to prawdopodobnie najlepszy produkt na rynku DJ-skim.

Pioneer całe swoje doświadczenie włożył w produkcję tego gramofonu, dzięki czemu od sprzętu możemy oczekiwać naprawdę wiele. PLX-1000 to połączenie najnowszej technologii wraz z niezawodnymi mechanizmami stosowanymi od wielu lat.

 

Właściwości Pioneer PLX-1000:

 • wysoki moment obrotowy (33⅓ rpm w 0.3 sekundy),
 • klasyczne rozmieszczenie przycisków i funkcji,
 • odłączane przewody zasilania, uziemienia i audio (PHONO),
 • ramię typu S,
 • kontrola parametru Tempo: ±8%, ±16% i ±50%,
 • tempo reset,
 • solidna konstrukcja zapobiegająca drganiom,
 • profesjonalne, pozłacane gniazda RCA,
 • ramię pokryte gumą dla zapewnienia lepszej izolacji,
 • pobór mocy: 9W,
 • czas startu: 0.3s.

Źródło: StudioPro

 

Podsumowując – gramofon Pioneer PLX-1000 stworzony został z myślą o profesjonalnym użytkowaniu przez zawodowych DJ-ów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystały z niego również osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją karierę.

Sprzęt ten nadaje się zarówno do cieszenia się pięknem muzyki z winylowych płyt w domowym zaciszu, jak i do profesjonalnego grania przed publiką.

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii