Jak drukować najtaniej?

Skonfigurowanie domowej czy biurowej drukarki nie jest żadnym problemem. Znacznie trudniejsze jest jej efektywne użytkowanie w taki sposób, by pracowała jak najdłużej, jak najmniejszym kosztem.

Podstawowym problemem związanym z eksploatacją drukarki jest mała wydajność oryginalnych kartridżów z tuszem, który kończy się w najmniej spodziewanych momentach. Zamiast drogich oryginalnych zasobników warto zaopatrzyć się w ich tańsze odpowiedniki. Wykonane są one na wzór oryginałów, a kosztują nawet kilka razy mniej przy znacznie większej pojemności. Ważne, by wybierać zasobniki znanych producentów, dzięki czemu ma się gwarancję wysokiej jakości tuszu.

Dobrym rozwiązaniem jest też tzw. "wieczny kartridż" - kosztuje ok. 15 zł i może być uzupełniany atramentem z butelki za pomocą np. strzykawki.

Podczas drukowania stron internetowych warto zaznaczać interesujący fragment za pomocą lewego przycisku myszki. Dzięki temu unikniemy drukowania zbędnych nagłówków, banerów reklamowych itp.

Producent zazwyczaj ustawia normalną jakość wydruków, przez co zasoby tuszu wyczerpują się w szybkim tempie. Bardziej ekonomicznym wyborem jest tryb kopii roboczej. Można też skorzystać z programu InkSaver - za pomocą suwaka ustawia się w nim stopień oszczędności. Program zlicza też zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. Oceniając jakość poszczególnych wydruków, można ustawić ich optymalną i czytelną jakość dopasowaną do potrzeb i nie wykorzystującą zasobników atramentu.

Niektóre zużyte kartridże można z powodzeniem sprzedać. Firmy oferujące tańsze tusze zajmują się regeneracją opróżnionych zasobników. Za pusty nośnik można uzyskać nawet kilkanaście złotych - wszystko zależy od popularności i modelu.

Polecane

Technelogic.pl - Centrum nowych technologii